والت دیزنی

بیوگرافی والت دیزنی

والت دیزنی(1901-1966) یک تولید کننده فیلم و یکی از بنیانگذاران  شرکت والت دیزنی بود.او یک شخصیت نمادین در رسانه قرن بیستم  و صنعت سرگرمی بود که به تولید بسیاری از فیلم ها کمک می کرد. او با کارکنان خود شخصیت های معروف مانند: میکی موس و دونالد دارک را طراحی کرد، نام او برای تم والت دیزنی مورد استفاده قرار گرفت. او درطول زندگی خود 59جایزه برای جوایز اسکار دریافت کرد و توانست 22بار برنده جایزه اسکار شود.

اوایل زندگی  والت دیزنی

والت دیزنی در دسامبر 1901 در شیکاگو به دنیا آمد. پدر و مادرش از نژاد آلمانی/انگلیسی و ایرلندی بودند. والت دیزنی جوان، به هنر علاقه نشان داد و در موسسه کانزاس سیتی و موسسه هنر شیکاگو تحت آموزش قرار گرفت. او به عنوان یک کاریکاتوریست برای مجله مدرسه انتخاب شد.

هنگامی که آمریکا به جنگ جهانی اول پیوست، والت از مدرسه اخراج شد و سعی کرد در ارتش نام نویسی کند. او به خاطر اینکه به سن قانونی نرسیده بود، رد شد، اما بعدها توانست به صلیب سرخ بپیوندد و در اواخر سال 1918 به فرانسه فرستاده شد تا آمبولانس اعزام کند. درسال 1919 او به کانزاس سیتی بازگشت و قبل از پیدا کردن کار در حوزه کاری خود، یک سری شغل بدست آورد. برای شرکت نمایندگی مجاز ad  در زمینه انیمیشن کار می کرد. والت از استعدادش به عنوان یک نقاش برای شروع کارش استفاده کرد. موفقیت کارتون های اولیه ، او را قادر ساخت تا استودیوی خود را به نام Laugh-O-Gram  راه اندازی کند. به هرحال، محبوبیت کارتون های او با توانایی او برای اداره کردن یک کسب و کار پر سود همخوانی نداشت. شرکت با هزینه های بالای کار ورشکست شد. بعد از اولین شکست، او تصمیم گرفت به هالیوود، کالیفرنیا که خانه ای برای رشد صنعت فیلم در آمریکا بود نقل مکان کند. توانایی غلبه بر درماندگی، یک ویژگی استاندارد زندگی دیزنی بود.

داستان تاسیس والت دیزنی

والت با برادرش، روی، شرکت دیگری را تاسیس کرد و به دنبال یافتن توزیع کننده فیلم جدیدش بود – کمدی های آلیس-براساس ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب.

میکی موس، محبوب ترین شخصیت والت دیزنی

در سال 1927 استودیوی دیزنی در تولید موفق Oswald the Lucky Rabbit شرکت داشت و توسط تصاویر جهانی توزیع شد. به هرحال با کنترل یونیورسال حقوق “اسوالد خرگوش خوش شانس” والت دیزنی قادر به کسب سود از این موفقیت نبود. او پیشنهاد شرکت یونیورسال را رد کرد و دوباره به کار خود ادامه داد. در این نقطه بود که شخصیت میکی موس را (که در اصل مورتیمر موس نام داشت) خلق کرد. “ub Iwerks” میکی موس را کشید و والت هم با شخصیت خودش حرف زد. کارتون میکی موس با اثر صدا بسیار محبوب شد و شهرت و قدرت فزاینده تولیدات دیزنی را استحکام بخشید. مهارت والت دیزنی این بود که این کارتون ها را به زندگی واقعی نزدیک می کرد. آن ها با مهارت به تصویر کشیده شدند و تخیل مخاطب را از طریق استفاده پیشگام خود از داستان های مثبت و ویژگی های اخلاقی به تصویر کشیدند. او در سال 1932 اولین جایزه اسکار بهترین موضوع کوتاه را دریافت کرد.

والت دیزنی در سال 1924 پروژه ی اصلی خود را آغاز کرد. او می خواست فیلم انیمیشن “سفید برفی و هفت کوتوله” را بسازد. بسیاری انتظار داشتند که این شکست تجاری‌ او باشد، اما با استفاده از تکنیک های جدید فیلمبرداری، تولید پیوسته انجام شد. فیلمبرداری تقریبا سه سال طول کشید و فیلم دقیقا زمانی اکران شد که والت پولی در بساط نداشت.

اما جالب است بدانید که این فیلم در اولین اکران خود درسال 1938، موفق به کسب درآمد 8 میلیون دلار شد. این فیلم ارزش تولید بسیار بالایی داشت، امادر عین حال ماهیت فیلم برای اولین بار به تصویر کشیده شد و مورد استقبال قرار گرفت.

والت دیزنی بعدا نوشت که او فقط برای عموم مردم فیلم می سازد نه فقط برای منتقدان.

دیزنی همیشه توانایی زیادی برای دانستن آنچه که مردم دوست دارند، داشت. پس از موفقیت سفید برفی و هفت کوتوله، استودیو چندین انیمیشن موفق دیگر مانند : پینوکیو- پیتر پن و بامبی و باد در بید تولید کرد.

پس از ورود آمریکا به جنگ جهانی دوم در سال 1941 زمان طلایی ساخت انیمیشن تمام شد .

موفقیت پس از جنگ

درطول جنگ تقاضای بسیار کمتری برای انیمیشن وجود داشت.

تا اواخر دهه 1940،دیزنی مقداری از درخشش و موفقیت خود را بازیافت.

دیزنی تولید سیندرلا و هم چنین پیتر پن (که درطول جنگ کنار گذاشته شده بود) را به پایان رساند(که‌در دهه 1950میلادی)شرکت والت دیزنی نیز شروع به گسترش عملیات خود در فیلم های اکشن مردمی کرد. آنها چندین فیلم موفق مانند “جزیره گنج “و “20000 لیگ زیر دریا” را تولید کردند.

در یک نوآوری دیگر، استودیو یکی از اولین نمایش‌های کودکان درباشگاه میکی موس را ایجاد کرد. والت دیزنی حتی برای تهیه این صدا به استودیو باز گشته بود.

در دهه 1960، امپراتوری دیزنی با موفقیت گسترش یافت. درسال 1964 آنها موفق ترین فیلم خود را به نام Mary Poppins تولید کردند.

دیزنی لند

در اواخر دهه 1940, والت دیزنی شروع به ساختن طرح هایی برای  پارک عظیم خود کرد. والت دیزنی آرزو داشت که زمینه پارک شبیه چیزی باشد که تاکنون روی زمین ایجاد نشده باشد و توسط قطار محصور شود دیزنی عاشق قطارها بود و همیشه دیدن قطارهایی که از نزدیکی منزلش رد می شدند، برای او لذت بخش بود. ریسک پدیری یکی از خصوصیات بارز والت بود.

پس از چندین سال برنامه ریزی و ساخت، دیزنی لند در 17 جولای 1955 باز شد.

صحبت های دیزنی در افتتاحیه ی دیزنی لند:

-به همه کسانی که به این مکان شاد و مفرح می آیند خوش آمد می گویم. دیزنی لند سرزمین شما است. عصر کنونی، خاطرات قدیمی گذشته را فاش می کند… و این جوانی است که  می تواند از رقابت و قول آینده لذت ببرد.

دیزنی لند به ایده آل ها، رویاها و واقعیت های سخت، که آمریکا را خلق کرده اند اختصاص دارد… با این امید که این سرزمین منبع شادی و الهام برای همه جهان باشد.

موفقیت دیزنی لند، والت دیزنی را به پارک دیگری در اورلاندو، فلوریدا تشویق کرد.

درسال 1965 یک پارک دیگر برای ساخت برنامه ریزی شد. والت دیزنی در 15 دسامبر 1966 در اثر سرطان ریه درگذشت. در تمام عمرش یک زنجیر بود.

بعد از مرگش، برادرش روی بازگشت تا شرکت دیزنی را رهبری کند، اما این شرکت مسیر و نبوغ والت دیزنی را از دست داد.

 

برای عضویت در خبرنامه میلیاردر ، نام و ایمیل خود را وارد کنید .
من با این شرایط و ضوابط موافق هستم

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید