وبلاگ

درباره موسس شرکت اپل چه می دانید؟

اگر به تکنولوژی و زندگی افراد موفق علاقمندید ، قطعا با استیو جابز آشنا هستید. اگر کامپیوتر و رایانه علاقه دارید و خبرهای مرتبط با تلفن همراه برای شما جذاب است، حتما نام استیو جابز را شنیده اید.

او یک مخترع آمریکایی است که نقش کلیدی در موفقیت برند اپل داشته است. استیو جابز یک جمله ی معروف دارد که می گوید: این که ثروتمندترین مرد خوابیده در قبرستان باشم، برایم اهمیتی ندارد. من هدفم این است که وقتی شب سرم را بر روی زمین می گذارم، به خودم بگویم امروز یک کار خیلی عالی انجام دادم. برای آشنایی بیشتر با زندگی این فرد ثروتمند با ما همراه باشید.

دوران کودکی تا جوانی

استیو جابز از پدری سوری و مادری آلمانی متولد شد. به جهت اختلافات مذهبی، پدر و مادرش به این نتیجه رسیدند که نمی توانند با هم ازدواج کنند. به همین دلیل خانواده ای، او را به فرزندخواندگی قبول کردند. او در یک مدرسه ی عادی مشغول به تحصیل شد، گرچه همیشه نمرات عالی کسب میکرد اما به تحصیلات آکادمیک علاقه ای نداشت. پس از وارد شدن به کالج، در یک دوره ی خوشنویسی ثبت نام کرد. پس از یک سال و نیم از کالج استعفا داد اما همچنان در کلاس خوشنویسی شرکت می کرد و بعدها اظهار داشت  که از این دوره برای طراحی فونت های اپل بسیار استفاده کرده است.

زندگی خصوصی

استیو جابز یک گیاهخوار بودایی و دانشجوی انصرافی از کالج بود که آرزوهای بلندبالایی داشت و به شکلی الهام شده، شخصیتی کمال طلب و روحیه ی محکمی داشت. دلیل نام گذاری شرکت اپل (سیب) این بود که به عقیده ی او سیب «زنده، شوخ و آرام بخش» است.

نخستین دوست دختر جدی استیو جابز کریس ان برنان نام داشت. فرزند آن ها «لیزا برنان جابز» زمانی به دنیا آمد که آن دو هنوز با یکدیگر ازدواج نکرده بودند و استیو مدت زیادی پدری لیزا را انکار می کرد و اما بعدها او را پذیرفت.

در ۱۸ مارس ۱۹۹۱ استیو با «لورن پاول» که دانشجوی رشته ی مدیریت در دانشگاه آکسفورد بود، ازدواج کرد. ثمره این ازدواج سه فرزند به نام های رید پاول در سال ۱۹۹۱، ارین سینا ۱۹۹۵ و اوه در سال ۱۹۹۸ بود.

 اختراع اپل و فعالیت های حرفه ای

اولین کار کامپیوتری جابز مربوط به زمانی می شود که برای شرکت کامپیوتری آتاری کار می کرد. در طول این دوره بود که جابز با استیو وزنیاک آشنا شد. کسی که به شدت مورد تحسین جابز قرار گرفت و در اغلب مکان ها از او یاد می کند.

در سال ۱۹۷۹ وزنیاک نخستین کامپیوتر اپل ۱ را اختراع می کند. استیو جابز، وزنیاک و رونالد وین بعد از این اختراع، روی کامپیوترهای اپل کار کردند. در اوایل کار کامپیوترهای اپل از گاراژ منزل پدری جابز به فروش می رسیدند. در طی چند سال کامپیوترهای اپل به سرعت پیشرفت کردند و استفاده از آن ها رایج شد تا جایی که در بازار کامپیوترهای خانگی، اهمیت زیادی پیدا کرد.

در سال ۱۹۸۴ جابز اولین مکینتاش را طراحی کرد. مکینتاش اولین کامپیوتر خانگی بود که از رابط گرافیکی استفاده می کرد و از لحاظ تجاری هم بسیار موفق بود. بعد از نوآوری هایی که استیو جابز در اپل داشت اختلافات زیادی بین او و سایر کارکنان اپل ایجاد شد.

سال ۱۹۸۵ بود که جابز طی یک اختلاف مدیریتی از اپل استعفاء داد. بعدها در مورد این اتفاق می گوید: استعفاء دادن از اپل یکی از بهترین اتفاقاتی بود که افتاد. چرا که پس از استعفا از اپل، شرکت نکست را تاسیس کرد که بعدها میزبان اولین مرورگر وب شد. سال بعد، شرکت اپل شرکت نکست را خرید و به این ترتیب استیو دوباره به اپل بازگشت.

وی در دوران زندگی خود افتخارات فراوانی را به دست آورد که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

علاوه بر موفقیت عجیبی که در اختراع شرکت اپل و نکست به دست آورد( اعم از اختراع آی پد، مک بوک و…) ، با حضور در شرکت والت دیزنی و پیکسار ، تجربه بسیار موفقی در زمینه ی پویانمایی رایانه ای کسب کرد. بسیاری از انیمیشن ها مانند: داستان اسباب بازی،زندگی یک حشره، کارخانه هیولاها،در جستجوی نمو و راتاتویی از جمله آثاری است که در این شرکت ها ساخته شدند.

استراتژی استیو جابز در رهبری و مدیریت

اجازه دهید استراتژی استیو جابز را با یک مثال برای شما توضیح دهم:

شما وقتی کودکان را رهبری می‌کنید، آن‌ها به شما اعتماد دارند و وقتی‌که به آن‌ها بگویید می‌توانند از این بهتر عمل کنند، آن‌ها باور پیدا می‌کنند که هنوز هم جا برای بهتر شدن وجود دارد. دقیقا همین شرایط در سازمان نیز برای رهبری سازمان و افراد وجود دارد. به‌هرحال این نقش اصلی یک رهبر است. در اکثر اوقات جابز این‌گونه عمل می‌کرد. البته این امر هم باعث نمی‌شد که او نفوذ و منبع انرژی مثبت خود را در دیگران از دست دهد.

بااینکه تشویق کردن افراد و گفتن اینکه کار آن‌ها خوب بوده است باعث دادن انرژی مثبت به آن‌ها می‌شود تا انگیزه کار کردن خود را حفظ کنند، ولی درعین‌حال به چالش کشیدن هم باعث پیشرفت روزافزون آن‌ها خواهد شد. همه ما تشویق شدن را دوست داریم، ولی این مورد آن چیزی نیست که باعث می‌شود واقعا به جلو حرکت کنیم و از جایگاهی که الان هستیم فراتر رویم.

یکی از معلم‌هایم در مدیریت کسب و کار، به من آموخت که مهم‌ترین وظیفه یک رهبر به چالش کشیدن بقیه افراد است. او اعتقاد داشت که این توانایی، ارزش حیاتی بزرگ‌ترین رهبران جهان است. در جریان این فرایند به افرادی که ما را دنبال می‌کنند نشان می‌دهیم که آن‌ها قوی‌تر از چیزی هستند که فکر می‌کنند.

شعار استیوجابز

شعار جابز «متفاوت فکر کن» بود. این اصل آن‌قدر برایش مهم بود که حتی آن را به شعار شرکتش تبدیل کرد و هر جای که لوگوی اپل را می‌بینید این جمله هم در کنارش احتمالا وجود دارد.

متفاوت فکر کردن بود که باعث می‌شد جابز با محصولاتی که دنیا به خود ندیده بود همه را شوکه کند.  محصولات شرکت اپل آنقدر متحول‌کننده بودن که هر کدامشان دنیا را به جایی بهتر برای زندگی تبدیل کردند. کامپیوترهای مکینتاش برای اولین بار امکان این را فراهم ساخت که همه در خانه‌یشان به قدرت کامپیوتر دست داشته باشند. آیفون گوشی موبایل باورنکردنی‌ای بود که شاید بزرگترین و تاثیرگذارترین اختراع قرن حاضر باشد که شکل دیگری به دنیا داد.

بعد از محصولات اپل بود که شرکت‌های دیگر از آن الگو گرفته و شروع به ارائه‌ی محصولات خودشان کردند.

در گذشت

سرانجام استیو در سن 56 سالگی بر اثر سرطان لوزالمعده درگذشت.

 

برای عضویت در خبرنامه میلیاردر ، نام و ایمیل خود را وارد کنید .
من با این شرایط و ضوابط موافق هستم

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید