داستان تولد گوگل

گوگل یک شرکت معروف است که احتمالا به خوبی آن را می شناسید، اما آیا واقعا میدانید که این شرکت چطور شروع به کار کرده است؟

تقریبا 70 درصد درخواست‌های آنلاین توسط موتور جستجوی گوگل انجام می شود، اما به معنی نیست که این تنها مسئولیت گوگل است،آنها سرویس هایی جهت فضای ذخیره سازی ارائه می دهند، سخت افزار، نرم افزار و راه حل های پرداختی می سازند، یک شبکه اجتماعی را راه اندازی می کنند و یک پایگاه تبلیغاتی بزرگ را اداره می کنند، در حقیقت می توان اظهار داشت که گوگل کارهای خیلی زیادی انجام می‌دهد. گوگل و شرکت های زیربنایی آن به یک مرکز فناوری بسیار قوی  تبدیل شده اند.

شروع به کار گوگل به سال 1998 باز میگردد، اگر به پیشتازان تکنولوژی یعنی اپل و مایکروسافت نگاهی بیندازیم این تاریخ برای شروع به کار گوگل کمی دیر به نظر می رسد، چرا که این شرکت ها در اواسط دهه 70 میلادی آغاز به کار کرده اند.

تاسیس گوگل

همه چیز از آنجا شروع شد که لاری پیج- فارغ التحصیل دانشگاه میشیگان- به عنوان دانشجوی دکترای رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد ثبت نام کرد.

او تز دکترای خود را در شبکه جهانی وب نوشت. در حالی که در آن زمان شبکه جهانی به این صورت که ما امروزه می شناسیم نبود. بلکه تنها ایده ای در ذهن برترین برنامه نویسان جهان بود. او در تز دکترای خود  بیان داشت که می توان از لینک ها برای مشخص کردن درجه اهمیت آنها در شبکه جهانی استفاده کرد.

بدین صورت این موضوع را به صورت تئوری بیان داشت که ممکن است تا الگوریتمی ایجاد شود که بصورت خودکار این کار را انجام دهد. اگر چیزی در مورد نحوه کار موتور جستجوی گوگل می دانید، اکنون درباره شکل گیری گوگل هم اطلاعاتی دارید!

پیج سالها روی پروژه پایان نامه خود، که در واقع اثبات یک مساله ریاضی دشوار بود، کار کرد. او سراغ دانشجوی دیگری در دانشگاه رفت تا به اصلاح مساله ریاضی کمک کند، آنها باهم این الگوریتم را نام گذاری کردند. آنها این الگوریتم را در یک موتور جستجوی ابتدایی(اولیه)، اجرا کرده و آن را برای جستجو در وب آماده کردند.

بعد ازگذشت یکسال کامل از اجرای این الگوریتم، پیج متوجه شد که موضوع بسیار مهمی را کشف کرده است، به طوری که نتیجه آن بسیار بهتر از  نتایج سایر موتورهای جستجو است. او همچنین متوجه شد که زمانی که داده های بیشتری  به این الگوریتم داده می شود، نتایج بهترمی شود. صفحات بیشتری در اینترنت به معنای لینک های بیشتر و آن به معنای اطلاعات بیشتر در هر سایت بود، که منجر به دسترسی بهتر در جستجوها می شد. نام اصلی این موتور جستجو بک راب بود که خیلی زود به گوگل تغییر یافت. دلیل انتخاب این نام نشان دادن عظمت و بزرگی این پروژه بود.

این الگوریتم اولیه، اساس گوگل را در9 ژانویه 1998 تشکیل داد: لاری پیج و سرگئی برین

این اختراع را در دفتر تجارت و اختراع ایالات متحده آمریکا، با عنوان روشی برای طبقه بندی داده ها ثبت کردند. نکته جالب اینجاست که آنها این اختراع را تحت حمایت دانشگاه استنفورد ثبت کردند، در نتیجه آنها مجوز استفاده از این الگوریتم برای اهداف تجاری را، از محل تحصیل خود دریافت کردند.

در4 سپتامبر همان سال، گوگل رسما تاسیس شد.

سیر تکاملی گوگل

بعد از تقریبا 3 سال، گوگل کدها را عوض کرد. کدهای اضافه شده به الگوریتم قبلی، بازنویسی ساختار اصلی آن بود تا موتور جستجو بتواند راحت تر معیارهای رتبه بندی جدید را در خود جای دهد. این اولین تغییر اساسی در الگوریتم بود و از آن زمان تاکنون دچار تحول مداوم شده است.

 

در طول سالیان، گوگل ازیک شرکت جستجو محور به یک شرکت فناوری فراگیر تبدیل شده است که موتور جستجوی آن مهم ترین و پر رنگ ترین بخش آن است. علاوه بر جستجو، گوگل امکاناتی نظیر جی میل،ادوردز و سخت افزارهایی مانند گوشی های پیکسل را ارائه می دهد .

گوگل که اکنون تحت عنوان شرکت مادر خود قرار دارد، یک شرکت بزرگ فناوری محسوب می شود که از ادغام مجموعه های کوچکتر تشکیل شده است. این تکنینک پیشرفت، یکی از راه هایی است که شرکت های تکنولوژی به آن نیاز دارند تا در صدر این صنعت باقی بمانند.

با این حال، پاسخ به اینکه چه کسی بسیاری از محصولات مدرن امروزی را خلق کرده است بسیار پیچیده است!.

برای عضویت در خبرنامه میلیاردر ، نام و ایمیل خود را وارد کنید .
من با این شرایط و ضوابط موافق هستم

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید