وبلاگ

بیل گیتس،ثروتمندترین مرد جهان

بیل گیتس کار آفرین و موسس بزرگترین صنعت نرم افزار جهان، مایکروسافت را به همراه  پال آلن تاسیس کرد و متعاقبا یکی از ثروتمند ترین مردان جهان شد.

بیل گیتس  کیست؟

بیل گیتس به عنوان کار آفرین و تاجر به همراه شریک تجاری اش پال آلن ،بزرگترین شرکت نرم افزاری دنیا،یعنی مایکروسافت را از طریق  نوآوری های تکنولوژیکی، استراتژی تجاری زیرکانه و تاکتیک  های تجارتی تهاجمی ، ساختند .دراین فرآیند، گیتس یکی از ثروتمند ترین مردان جهان شد. گیتس در فوریه 2014 اعلام کرد  که به عنوان رئیس مایکرو سافت برای تمرکز برروی کار خیریه، بنیاد خودرا با نام بیل و ملیندا تاسیس کرده است.

اوایل زندگی

گیتس در 28 اکتبر 1955 در سیاتل واشنگتن به دنیا آمد. گیتس با خواهر بزرگترش کریستیانا و خواهر کوچکترش لیبی در یک خانواده طبقه متوسط بزرگ شد.پدرشان ویلیام اچ بود. او زمانی که با همسر آینده اش مری ماکسول ملاقات کرد، یک دانشجوی رشته حقوق، فردی خجالتی اما موفق بود. مری ماکسول یک ورزشکار و دانشجوی دانشگاه واشنگتن بود که بطور فعال در امور دانشجویی و رهبری دخالت داشت.

فضای خانواده گیتس گرم و صمیمی بود و هر سه کودک تشویق شدند تا رقابت کنند و برای  برتری تلاش کنند. گیتس پس از هماهنگ کردن بازی های ورزشی خانواده در خانه تابستانی ،نشانه های اولیه رقابت را نشان داد. او همچنین از بازی های تخته ای لذت می برد. (ریسک مورد علاقه او بود) اودر مونوپولی برتر بود. گیتس رابطه نزدیکی با مادرش “ماری” داشت که بعد از یک شغل کوتاه به عنوان یک معلم، تمام وقت خود را برای کمک به  پرورش کودکان و کار در امور مدنی و خیریه اختصاص داد.

او همچنین در چندین شرکت بعنوان هیئت مدیره حضور داشت، از جمله اولین بانک میان ایالتی در سیاتل ( که توسط پدر بزرگ او تأسیس شد) سازمان ملل متحد و ماشین های بین المللی “آی بی ام”.  او اغلب زمانی که در مدرسه و در سازمان های اجتماعی داوطلب میشد گیتس را همراه خود می برد.

تحصیلات بیل گیتس

گیتس در دوران کودکی یک خوانند کتاب مشتاق بود و ساعت های زیادی را صرف مطالعه کتاب های مرجع مانند دایره المعارف می کرد. در حدود سن 11، 12 سالگی پدر و مادر گیتس درباره رفتار او نگران بودند. او در مدرسه خوب کار می‌کرد اما گاهی خسته بنظر می رسید و والدینش نگران بودند که او ممکن است فردی تنها باشد.

والدین گیتس طرفداران پرو پا قرص تحصیل در مدارس دولتی بودند،اما زمانی که گیتس 13 ساله شد آنها او را در مدرسه لیک ساید سیاتل ثبت نام کردند. او استعداد خود را در تمام دروس شکوفا کرد و در ریاضیات و علوم بسیار موفق شد، در زمینه نمایشنامه نویسی و انگلیسی بسیار خوب عمل کرد. همچنین او در کلاس های کامپیوتر شرکت می کرد.

گیتس مجذوب کاری شد که یک کامپیوتر می توانست انجام دهد و بیشتر وقت آزادش را صرف کار روی ترمینال کند.

او یک برنامه tic_tac_toe در زبان کامپیوتر پایه نوشت که به کاربران اجازه بازی در برابر کامپیوتر را داد.

گیتس در سال 1973 از لیک ساید فارغ التحصیل شد. او در آزمون SAT ،نمره 1590 از 1600 را کسب کرد و توانست با موفقیتی بی بدیل و دستاوردهای فکری فراوان خود را به جامعه معرفی کند.

آیا بیل گیتس به دانشگاه رفت؟

گیتس در پاییز سال 1973 در دانشگاه هاروارد ثبت نام کرد و در ابتدا به شغل خود در قانون فکر کرد. به دلیل ترس زیاد والدینش در سال 1975 از دانشگاه بیرون آمد تا مایکرو سافت را با آلن دنبال کند.

گیتس بیشتر وقتش را در آزمایشگاه کامپیوتر می‌گذراند تا کلاس درس.

او واقعا از رژیم غذایی چیزی نداشت، با چند ساعت خواب، بیدار شده و برای امتحان آماده میشد و نمره ای قابل قبول و منطقی می گرفت.

ملاقات و شراکت با پال الن

گیتس با آلن در دبیرستان ملاقات کرد و هردوباهم دوست صمیمی شدند. شور و شوق مشترک خود را نسبت به کامپیوترها برقرار کردند، هرچند که آنها افراد بسیار متفاوتی بودند، آلن خیلی محتاط و خجالتی بود و گیتس فعال و گاهی مبارز بود.

آلن و گیتس بدون توجه به تفاوت هایی که داشتند، بیشتر وقت خودرا صرف کار برروی برنامه ها کردند.

گاهی این دو مخالف بودند و بر سر اینکه چه کسی باید آزمایشگاه کامپیوتر را اداره کند، درگیر می‌شدند. در یک مورد، آنها به نقطه ای رسیدند که در آن آلن، بیل گیتس را از آزمایشگاه کامپیوتر منع کرد. دراین زمان، گیتس یک برنامه دستمزد برای شرکت کامپیوتری ایجاد کرد. درسال 1970 در سن 15سالگی گیتس و آلن باهم کسب و کار را شروع کردند و مشغول گسترش برنامه ای شدند که الگوهای ترافیکی شهر سیاتل را رصد می کرد.

آنها 20000 دلار برای تلاش هایشان درنظر گرفتند. گیتس وآلن می خواستند شرکت خود  را راه اندازی کنند،، اما والدین گیتس می‌خواستند که او مدرسه را تمام کند و به دانشگاه برود، جایی که امیدوار بودند او برای تبدیل شدن به یک وکیل تلاش کند.

آلن به دانشگاه ایالتی واشنگتن رفت، درحالی که گیتس به دانشگاه هاروارد رفت، هرچند که با هم در تماس بودند. بعد از رفتن به دانشگاه برای مدت دوسال آلن به بوستون ماساچوست رفت تا کار خود را برای هانی ول انجام دهد.

پس از بازگشت او، هر دو مقاله ای را در یک مجله خواندند و هردوی این مردان جوان از احتمال اینکه ،کامپیوتر می تواند چه تغییری در دنیای محاسبات شخصی ایجاد کند شگفت زده شدند.

آلتیر توسط یک شرکت کوچک در نیو مکزیکو ساخته شد که ابزار اندازه گیری کوچک و دستگاه اندازه گیری مسافت(دور سنجی)، نامیده میشود*MITS*

گیتس و آلن با این شرکت تماس گرفتند و اعلام کردند که درحال کار بر روی یک برنامه نرم افزاری پایه هستند که کامپیوتر “آلتیر” را اجرا کند.

درواقع آنها، برای کار با آلتیر، کد اجرای آن را نداشتند اما می خواستند بدانند که آیا آنها علاقه مند به توسعه چنین نرم افزاری هستند یا خیر. رئیس آنها “اد رابرتز” از بچه ها خواست که تمام تلاششان را جهت ارتقای آن انجام دهند. گیتس و آلن در طی دوماه آینده مشغول نوشتن یک نرم افزارپایه و جدید در آزمایشگاه کامپیوتر هاروارد بودند. آلن برای آزمایش اجرای MITS به آلبو کرکی رفت و با اینکه که برنامه هرگز بر روی یک آلتیر اجرا نشده بود، کاملا جواب داد. آلن در MITS استخدام شده بود و گیتس زود هاروارد را ترک کرد تا با او کار کند. آلن تاسال 1983 درحالی که مبتلا به بیماری غدد لنفاوی بود با مایکروسافت باقی ماند. اگرچه سرطان او یک سال بعد با درمان شدید بهبود یافت، اما آلن از شرکت استعفا داد. شایعات مبنی بر اینکه چرا آلن از مایکروسافت رفته است فراوان است. برخی می گویند که گیتس او را بیرون رانده است اما بسیاری می گویند این تجربه تغییر زندگی برای آلن است و او متوجه شد که فرصت های دیگری وجود دارد که می تواند زمان خود را در آن سرمایه گذاری کند.

بعد از 40 سال

بیل گیتس و پیدایش مایکروسافت

درسال 1975،گیتس و آلن شرکت مایکروسافت را تاسیس کردند.

اولین محصول شرکت، نرم افزارپایه بود که برروی کامپیوتر آلتیر اجرا شد.

در ابتدا همه چیز آرام نبود، اگر چه  برنامه نرم افزار ابتدایی مایکروسافت برای آلتیر هزینه و حق امتیاز کمپانی را بدست آورد، اما این شرکت بر آنها تسلط داشت. براساس گزارش گیتس تنها حدود 10 درصد از مردم، هزینه ی استفاده از برنامه را پرداخت می کردند.

نرم افزار مایکروسافت برای کامپیوتر های IBM

با رشد صنعت کامپیوتر، در حالی که شرکت هایی مانند اپل، اینتل و IBM درحال توسعه سخت افزار و اجزای کامپیوتری بودند، گیتس بطور مداوم در حال تبلیغ مزایای برنامه های نرم افزاری مایکروسافت بود. او اغلب مادرش را با خود می برد. ماری به شدت مورد احترام بود و با عضویتش در هئیت مدیره چند شرکت، ازجمله IBM ارتباط داشت. از طریق ماری بود که گیتس مدیر عامل IBM را ملاقات کرد.

در نوامبر 1980، IBM به دنبال نرم افزاری بود که بر روی کامپیوترهای شخصی آتیه آن اجرا شود و به این ترتیب به مایکروسافت نزدیک رسید.

در اولین ملاقات با گیتس یک نفردر IBM او را به عنوان نیروی خدماتی اداره اشتباه گرفت و از او خواست که قهوه آماده کند. گیتس خیلی جوان به نظر می رسید اما خیلی زود IBM را تحت تاثیر قرار داد، آنها را متقاعد کرد که او و شرکتش می تواند نیازهای آنها را برآورده کند. تنها مشکل این بود که مایکروسافت سیستم عامل اصلی را توسعه نداده بود که کامپیوترهای جدید را اداره کند. گیتس یک سیستم عامل ، که برای اجرا در کامپیوترهای مشابه با کامپیوتر pc ساخته شده بود، را خرید. او یک معامله با توسعه دهنده، سیستم عامل انجام داد که مایکروسافت را آژانس مجوز انحصاری و بعدها مالک کامل آن سیستم عامل ساخت ، اما به آنها درباره معامله با IBM نگفت.

در اواسط ماه مارس، گیتس و آلن به عنوان رئیس و رئیس هیئت مدیره شرکت معرفی شدند. آلن به عنوان معاون اجرایی منصوب شد. درسال 1983 مایکروسافت با دفاتری در بریتانیای کبیر و ژاپن درحال پیشرفت بود. حدود 30درصد کامپیوترهای جهان ،نرم افزار  مایکروسافت را اجرا می کردند.

 رقابت بیل گیتس با استیو جابز

اگرچه رقابت آنها افسانه است، مایکروسافت و اپل بسیاری از نوآوری های اولیه خود را  به اشتراک گذاشتند.

در سال  ۱۹۸۱ اپل در زمان رهبری استیو جابز از مایکروسافت دعوت کرد تا به توسعه نرم افزار برای کامپیوترهای مکینتاش  کمک کند. برخی از توسعه دهندگان در هر دو توسعه مایکروسافت و توسعه برنامه های مایکروسافت برای  مکینتاش شرکت داشتند. این همکاری را می توان  در برخی از نام های مشترک بین سیستم های مایکروسافت  و مکینتاش  دید. از طریق این تسهیم دانش بود که مایکروسافت ویندوز را توسعه داد و سیستمی که  از یک موس برای ایجاد  یک رابط گرافیکی استفاده کرد و متن و تصویر را  روی صفحه نمایش  می گذاشت.

گیتس در یک کمپین تبلیغاتی اعلام کرد که سیستم عامل مایکروسافت جدید در حال توسعه است که از یک رابط گرافیکی استفاده خواهد کرد.

قرار بود این برنامه  «ویندوز» خوانده شود و با تمام محصولات نرم افزاری که در سیستم ms-dos ایجاد شده اند سازگار باشد. این اعلامیه یک بلوف بود که در آن مایکروسافت چنین برنامه ای برای توسعه نداشت و به عنوان یک تاکتیک بازاریابی از آن استفاده کرد.

نزدیک به 30 درصد از بازار کامپیوتر از سیستم MS-DOS استفاده کردند و به جای تغییر به سیستم جدید منتظر نرم افزار ویندوز ماندند.

در نوامبر 1985 تقریبا دو سال پس از اعلام او، گیتس و مایکروسافت ویندوز را راه اندازی کردند.

از نظر تصویری سیستم ویندوز به سیستم مکینتاش اپل که نزدیک به دو سال پیش معرفی شده بود، شباهت داشت.

اپل پیش از این به مایکروسافت دسترسی کامل به فن آوری آنها را داده بود، در حالی که‌ درحال کار بروی ساخت محصولات مایکروسافت با کامپیوترهای اپل بود. گیتس به اپل توصیه کرد که به نرم افزارها مجوز بدهد، اما این نصیحت را نادیده گرفتند و بیشتر علاقه مند به فروش کامپیوتر بودند.

یکبار دیگر، گیتس از موقعیت استفاده کرد و یک فرمت نرم افزاری ایجاد کرد که کاملا مشابه مکینتاش بود.

اپل تهدید کرد که شکایت خواهد کرد و مایکروسافت مقابله به مثل کرد و گفت که این شرکت ارسال نرم افزار سازگار با مایکروسافت را برای کاربران مکینتاش به تأخیر می اندازد.

درنهایت مایکروسافت در دادگاه پیروز شد.

برای عضویت در خبرنامه میلیاردر ، نام و ایمیل خود را وارد کنید .
من با این شرایط و ضوابط موافق هستم

یک شهرت رقابتی

باوجود موفقیت مایکروسافت، گیتس هرگز احساس امنیت نکرده بود. گیتس همیشه درحال رقابت بود.

هوش گیتس به او این امکان را داد تا همه جوانب صنعت نرم افزار را از توسعه محصول تا استراتژی شرکت ببیند.

هنگام تجزیه تحلیل هر حرکت شرکت، او تمام موارد ممکن را بررسی می کرد و سؤالاتی در مورد هر چیزی که ممکن بود اتفاق بیفتد، مطرح می کرد. سبک مدیریت متناقض او افسانه شد، چرا که او کارمندان و ایده های آنان را به چالش می کشید تا خلاقیت را ادامه دهد.

مایکروسافت آفیس ، برنامه ای که قابل رقابت نبود

بیرون از شرکت، گیتس به عنوان یک رقیب بی رحم شهرت داشت، چندین شرکت فن آوری به رهبری IBM شروع به توسعه سیستم عامل خود به نام os2 کردند تا MS-DOS را جایگزین کنند. گیتس به جای تسلیم در فشار، با نرم افزار ویندوز پیش رفت، عملیات خود را بهبود بخشید و استفاده های خود را گسترش داد.

درسال 1989، مایکروسافت آفیس را معرفی کرد، که تمام برنامه های اداری مانند word و Excel در یک سیستم که با همه محصولات مایکروسافت سازگار بودند، دسته بندی شده بود.

این برنامه ها به راحتی با os2 سازگار نبودند. نسخه جدیدی از ویندوز در عرض دوهفته 100,000 نسخه فروخت و os2 به زودی محو میشد. این باعث شد مایکروسافت با انحصار مجازی بر روی سیستم های عامل برای کامپیوتر های شخصی باقی بماند.  کمیسیون تجارت فدرال شروع به تحقیق درباره مایکروسافت برای شیوه های ناعادلانه بازاریابی کرد.

در دهه 1990، مایکروسافت با رشته ای از تحقیقات کمیسیون تجارت فدرال و وزارت داد گستری روبرو شد.

ادعا شده بود که مایکروسافت معاملات ناعادلانه با سازندگان کامپیوتر انجام داده تا سیستم عامل ویندوز را روی کامپیوترهای خود نصب کنند. سایر اتهامات  در شرکت مایکروسافت، سازندگان کامپیوتر را وادار به فروش اینترنت اکسپلور به عنوان یک شرط برای فروش سیستم عامل ویندوز با کامپیوترهای خود می کند.

در یک نقطه، مایکروسافت با فروپاشی احتمالی دو بخش عملیاتی و توسعه نرم افزار مواجه شد. مایکروسافت از خود دفاع کرد ودرنهایت توانست یک نشست با دولت فدرال برای جلوگیری از فروپاشی برگزار کند.

درتمام این مدت گیتس روش های مبتکرانه ای برای منحرف کردن فشار ،با تبلیغات  پر زرق و برق در نمایش های تجاری کامپیوتر حضور پیدا کرد .

ترک مایکروسافت

در سال 2000 گیتس از عملیات روزانه مایکروسافت کناره گیری کرد و کار مدیر عاملی را به استیو بالمر، که از سال 1980 با مایکروسافت بود واگذار کرد. گیتس خودش را به عنوان مهندس نرم‌افزار اصلی معرفی کرد تا بتواند روی چیزی که برای او جنبه داشت تمرکز کند، هرچند که او رئیس هیئت مدیره بود.

درسال 2006 گیتس اعلام کرد که درحال تغییر خود از کار تمام وقت در مایکروسافت است تا زمان بیشتری به این پایه اختصاص دهد. آخرین روز او در شرکت مایکروسافت در 27ژوئن 2008 بود. ‌‌

در فوریه 2014، گیتس از ریاست مایکروسافت کناره گیری کرد تا به سمت یک موقعیت جدید به عنوان مشاور فن آوری پیش رفت و استیو بالمر و بعد ساتیا 46 ساله جایگزین او شدند.

همسر و بچه های بیل گیتس

درسال 1987، مدیریت محصول مایکروسافت ،به نام ملیندا فرنچ چشم گیتس را گرفت. به مرور زمان، رابطه آنها افزایش یافت، چون آنها یک رابطه صمیمی و عقلانی را کشف کردند. در اول ژانویه 1994 ملیندا و گیتس در هاوایی ازدواج کردند. پس از مرگ ویرانگر مادر گیتس در اثر سرطان پستان تنها چند ماه بعد از ازدواج آنها، آن دو مدتی را در سفر گذراندند. در سال 1996 اولین دخترشان جنیفر به دنیا آمد. یک پسر آنها در سال 1999 و یک دختر دیگر به نام phoebe در سال 2002 به دنیا آمد.

ثروت شخصی بیل گیتس

گیتس در ماه مارس، با یک عرضه اولیه سهام مایکروسافت را گرفت و او را به عنوان یک میلیونر 31 ساله مطرح کرد. گیتس 45 درصد از 24.7میلیون سهم را در اختیار داشت و سهم خود را در آن زمان 234 میلیون دلار از520 میلیون دلار از مایکروسافت بدست آورد. در طول زمان، سهام شرکت در ارزش افزوده ، چندین برابر افزایش یافت.

درسال 1987 وقتی سهام به 90.75 دلار رسید گیتس به یک بیلیونر تبدیل شد. از آن زمان به بعد، گیتس در صدر فهرست سالانه 400 ثروتمند برتر آمریکا قرار دارد. در سال 1999 ،قیمت سهام هشت برابر شد،. ثروت گیتس بطور خلاصه به 101 میلیار دلار رسید.

خانه بیل گیتس

در سال 1997،گیتس و خانواده اش به یک خانه 55 هزار دلاری در ساحل دریاچه واشنگتن نقل مکان کردند. گرچه این خانه به عنوان یک مرکز تجاری عمل می کند اما گفته می شود که این خانه برای زوج و سه فرزند آنها خیلی راحت است.

بنیاد بیل و ملیندا گیتس

درسال 1994،بیل و ملیندا، یک بنیاد خیریه تاسیس کردند،بنیاد گیتس به حمایت از آموزش،بهداشت جهانی و سرمایه گذاری در جوامع کم درآمد در سراسر جهان اختصاص داشت.این سازمان همچنین به مشکلات داخلی مانند کمک به دانش آموزان در ایالات متحده برای رفتن به دانشگاه پرداخت.

در آن زمان، گیتس بیماری عفونی و مزمن را به عنوان دو نگرانی عمده بهداشتی که باید طی دهه آتی مورد توجه قرار بگیرد شناسایی کرد.

در آوریل 2018، گیتس اعلام کرد که همراه با لاری پیج، مؤسس گوگل برای تأمین بودجه 12 میلیون دلاری برای یک واکسن آنفولانزای جهانی، همگام شده است.

بیل گیتس و تحقیقات آلزایمر

گیتس در نوامبر 2017 نشان داد که 50 میلیون دلار از پول خود را برای اکتشاف عوامل زوال عقل سرمایه گذاری می‌کند.

جوایز

گیتس جوایز متعددی برای کار های انسان دوستانه دریافت کرده است. مجله تایم نام گیتس را به عنوان یکی از تاثیر گذارترین افراد قرن بیستم معرفی کرد. گیتس چندین مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه ها مختلف، در سراسر جهان در دست دارد.او در سال 2005 نشان شوالیه افتخاری را از الیزلبت دوم دریافت کرد. در سال 2006، گیتس و همسرش به وسیله دولت مکزیک برای کار های بشر دوستانه خود در سراسر جهان در زمینه های بهداشت و آموزش، جایزه عقاب (آزتک ها) را دریافت کردند.

برای عضویت در خبرنامه میلیاردر ، نام و ایمیل خود را وارد کنید .
من با این شرایط و ضوابط موافق هستم

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید