وبلاگ

برند میهن چگونه تاسیس شد؟

زندگی نامه صاحب کارخانه بستنی میهن

مدیرعامل بستنی میهن، ایوب پایداری زمانی خود یک بستنی فروش ساده در خیابان های تهران بود او با همت و تلاش خود امروزه صاحب یکی از بزرگترین شرکت های بستنی در خاورمیانه است.

فردی که در خیابان دست فروشی می کرد الان بزرگترین شرکت بستنی فروشی خاورمیانه را دارد او بسیار تلاش کرده است تا به این مقام در دنیا برسد. او هم اکنون بستنی های شرکت خود را در خارومیانه صادر می نماید.

ایوب پایداری صاحب شرکت میهن

ایــن که اکنون در چه جایگاهی قرار دارید مهم نیست، بلکه ایــن تلاش شماســت که ازین پس می تواند در راه رشد و موفقیت، شما را یاری کند، مانند ایوب پایداری که بستنی فروش سیار بود و اکنون بستنی میهن را به تمام ایران عرضه می کند. مسئول یکی از دفاتر خدمات بیمه در اسلامشهر تعریف میکرد که همه جوانانی که به دنبال کار در ایــن منطقه میگردند فقط یک آرزو دارند و آن شروع کار در «کارخانه میهن» اســت، او می گفت وقتی لیست های بیمه ایــن شرکت رد می شود همه کارمندان دفترشان باید بسیج شوند تا بتوانند کارهای ایــن مجموعه صنعتی را با تعداد پرشمار کارگران و کارمندان انجام دهند.

کارخانه ای با بیش از ۹ هزار کارگر که باید از آن به عنوان بزرگترین واحد صنعتی حاشیه شهر تهران یاد کرد، کارخانه ای که اگر از جاده اسلامشهر به سمت ساوه حرکت کرده باشید عظمت و بزرگی آن را از کنار اتوبان به خوبی میبینید، کارخانه بستنی سازی که تصویر آن در ذهن بسیاری از مردم با آگهی های نوستالژیکش نقش بسته اســت.

واحد تولیدی که صاحب و مدیرعامل آن کسی نیست جز« ایوب پایداری» کارآفرینی که کارش را از بستنی فروشی شروع کرد و هم چنان هم خود را «یک بستنی فروش» میداند. او در یکی از مصاحبه هایش گفته: «من از روز اول بستنی فروش بودم و یاد گرفتم به ایــن دولت و آن دولت کاری نداشته باشم و تا به حال ۲۰ تا ۲۵ وزیر، مدیرکل، مسئول، اســتاندار و فرماندار و… را دیده ام. ما پول های بستنی را روزانه جمع میکنیم و به بانک میدهیم و دوباره همین سریال و برنامه را فردا و فرداهای بعد تکرار میکنیم.

کافی اســت سری به سایت کارخانه میهن و صفحه تاریخچه آن بزنید تا در یک تصویر قدیمی ایوب پایداری و برادرش را ببینید که کنار یک یخچال بستنی قدیمی سیار ایستاده اند و مشغول فروش بستنی هستند و یا در عکسی دیگری او را ببینید که چرخ بستنی را در میانه خیابان حل میدهد.

عکسهایی که نماد روزهای نوجوانی برادران پایداری اســت که چند سال بعد به فکر راه اندازی کارخانه بستنی افتادند و نخستین سنگ بنای کارخانجات میهن را درسال ۱۳۵۳ در منطقه اسلامهشر و با تولید انواع بستنی های شیری و میوه ای پایه گذاشتند، دورانی که به جز یک کارخانه بستنی سازی در ایران کارخانه دیگری وجود نداشت و بخش مهمی از بستنی های کشور وارداتی بود.

اکنون بیش از ۶۰ نوع بستنی و محصول در کارخانجات میهن تولید میشود و ایوب پایداری علاوه بر بازار داخلی نگاهی وسیعی نیز به صادرات دارد به شکلی که هم اکنون انواع بستنی های میهن به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای آسیای میانه، عراق، کشورهای آسیای جنوب شرقی و چند کشور اروپایی صادر می شود. البته او بارها در گفت و گوهایش اعلام کرده اســت که هدف اول او برای فروش محصولاتش ایران اســت و بازار داخل کشور.

 

میهن، کارخانجاتی با بیش از 16000 نیرو

ایوب پایداری مدیرعامل و بنیانگذار شرکت صنایع لبنی و بستنی میهن از جمله چهره های شاخص و اســتثنایی صنعت، تولید و کارآفرینی کشور اســت که از هیچ شروع کرد و حالا بعد از گذشت ۴ دهه تلاش به بزرگترین تولید کننده بستنی و شیر اســتریلیزه در ایران تبدیل شده اســت. با ۶۵ درصد سهم بازار بستنی و ۵۰۰ درصد سهم بازار تولید شیر اســتریلیزه، آماری که در سایت رسمی کارخانجات میهن به آن ها اشاره شده اســت. تعداد کارگران و کارمندان کارخانجات میهن هم اکنون بیش از 16000 نفر اســت.

نیروی انسانی که چرخ کارخانجات و مجموعه شرکت های وابسته به او را می چرخانند و البته او روی آن ها تعصب بسیاری دارد تاجایی که در طول ایــن سال ها با وجود افت و خیزهای بسیار اقتصادی هیچ گاه حاضر به اخراج و کاهش کارگرانش نشده اســت.

در طول بیش از ۴۰ سال گذشته ایوب پایداری برای «تولید بهترین محصول در کارخانجات میهن» همیشه بر اســتفاده از تکنولوژی های مدرن و به روز و بهترین مواد اولیه از نظر کیفیت تاکید داشته اســت، نکاتی که با نگاهی به کارخانجات میهن و محصولات آن به خوبی روشن اســت.

شیر مورد نیاز کارخانه از معتبرترین دامداری های کشور و زیر نظر بخش کنترل کیفیت کارخانه تامین می شود. به گزارش سماتک همچنین کره کاکائو و پودر کاکائو مورد اســتفاده شرکت نیز از کارخانه های معتبر هلندی، آلمانی و سوئیسی خریداری می شوند و توجه به ایــن نکات باعث شده اســت محصولات میهن دارای به روز ترین اســتاندارهای کیفی مانند ISO9001، HACCP و  را داشته باشند.

چالش ها

در کنار موفقیت های بسیار در سال ها و دهه های گذشته کارخانجات میهن چالش های بسیاری را هم پشت سر گذاشته اســت که برخی از آن ها داخلی و برخی دیگر وابسته به شرایط اقتصادی کشور در سالهای گذشته بوده اســت، بعنوان مثال چالش های ارزی سال های گذشته به خصوص سال های ۹۰ و ۹۱ که به یکباره باعث گران شدن دلار شد، ایوب پایداری و واحدهای تولید او را با مشکل تامین مواد اولیه و … رو به رو کرد. زیرا او بخشی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید بستنی و… را از خارج تامین می کرد و میکند. خود او در مصاحبه ای پیش از ایــن درباره زمان گران شدن ناگهانی ارز، گفته بود:« هر روز تمام وقت در بانک مرکزی برای ارز درحال دوندگی هستم، چرا که ایــن سنگر را باید حفظ کنم تا از سهمیه ارزی غافل نشوم.»

 

بازارهای صادراتی برای محصولات لبنی کدامند؟

از سوی دیگر عضو هیات‌مدیره میهن درباره بازارهای صادراتی می‌گوید: روسیه، تاجیکستان، قطر، پاکستان، کویت و… از جمله بازارهای صادراتی این صنایع لبنی محسوب می‌شوند. همچنین صنایع لبنی میهن دستیابی به صادرات 300 میلیون دلاری طی پنج سال آینده را هدف‌گذاری کرده است و اکنون کشور‌هایی نظیر عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس به طور گسترده و منظم و کشورهایی چون انگلستان و کانادا و اتحادیه اروپا به طور محدود مقاصد صادراتی محصولات میهن هستند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید