وبلاگ

بابک بختیاری ایده پرداز آیس پک

شاید برخی از شما خوانندگان عزیزتا بحال نام بابک بختیاری را نشنیده اید. هیچ اشکالی ندارد اما سوال من این است: ” ایا تا بحال آیس پک خورده اید؟” شاید این سوال بی ربط به نظر برسد اما باید بگویم که بابک بختیاری ایده پرداز و صاحب امتیاز فروشگاه های آیس پک است. بابک بختیاری از ابتدای زندگی به شدت رویای آغاز کسب و کار و کسب درآمد داشت، اما در راه رسیدن به این هدف، چندین بار با شکست های سنگین روبه رو شد. در ادامه با زندگی او بیشتر آشنا می شویم.

دوران کودکی

بابک بختیاری در سال ۱۳۵۷ در شهر تهران به دنیا آمد. او از همان دوران کودکی علاقه ی زیادی به کسب درآمد و استقلال مالی داشت و دوست داشت پول توجیبی اش را خودش تامین کند. به همین خاطر وقتی که تنها هفت سال داشت، پنهانی و به دور از چشم پدر و مادرش با پول تو جیبی اش شکلات، آدامس و کیک می خرید تا جلوی ورودی استخر محله ، آن ها را بفروشد.

در ایام مدرسه، صبح ها چند ساندویچ سرد می خرید تا در زنگ تفریح مدرسه آن ها را به همکلاسی ها بفروشد و پول توجیبی خودش را تامین کند.

آغاز فعالیت

بابک بختیاری نخستین کسب و کار خود را در سال ۱۳۷۶ با پول فروش کل لوازم و اثاثیه منزل راه اندازی می کند. وی با سرمایه ای حدود دو میلیون تومان یک ماشین پیکان خریداری می کند تا از آن هم به عنوان وسیله ی رفت و آمد به دانشگاه استفاده کند و هم با آن در خیابان های تهران مسافرکشی کند. اگرچه از طریق این کار حدودا روزی ۱۰ هزار تومان عایدش می شد ولی شغلی نبود که با روحیات وی سازگاری داشته باشد.

به همین خاطر تصمیم گرفت پیکان را بفروشد و به همراه یکی از دوستانش با سرمایه ی چهار میلیون تومانی یک رستوران راه اندازی کنند. ولی متاسفانه عدم برخورداری از پشتوانه ی مالی در گردش و تجربه ی کافی سبب شد که آن ها در کمتر از یک سال تمام سرمایه ی خود را از دست بدهند.

پس از مدتی ایده ای به ذهنش رسید. تصمیم گرفت بوفه ی مدرسه ای را اجاره کند و در آن ساندویچ بفروشد. از این کار حدودا روزی پنجاه هزار تومان سود به دست می آورد. وقتی این موفقیت را به دست آورد تصمیم گرفت بوفه ی دو مدرسه ی دیگر را هم اجاره کند و همین کار را ادامه دهد. بابک بختیاری با این کار اولین فروش زنجیره ای خود را تجربه کرد.

کسب درآمد به روش های مختلف

زمانی که فصل تابستان و تعطیلی مدارس فرا می رسد، مجدد به دنبال کار می گردد. تا این که روزی پدرش لوازم و تجهیزات کهنه و بلااستفاده دفتر کارش را به منزل می آورد. در این لحظه جرقه ای در ذهن بابک زده می شود. تصمیم می گیرد آن لوازم و تجهیزات کهنه ی اداری را تعمیر و رنگ کند، سپس برای فروش آن ها را در روزنامه آگهی کند. با این روش تمام لوازم را با قیمت مناسبی می فروشد و سود خوبی به دست می آورد.

این تجربه باعث شد توقع او از خودش برای بوفه داری مدارس اندکی بالاتر برود؛ به همین خاطر با چاپ آگهی هایی شروع به خرید و فروش لوازم اداری دسته دوم می کند. کم کم چندین کارگاه تولید لوازم اداری راه اندازی می کند. اوایل کار فروش خوبی داشت ولی متاسفانه بعد از مدتی به خاطر عدم محاسبه ی دقیق حساب و کتاب ها دچار ورشکستی بزرگی می شود.

بابک بختیاری در این موقعیت تمام سرمایه ی خود را از دست می دهد و با سیصد میلیون تومان چک برگشتی راهی زندان می شود. اما جالب است بدانید که زندان هم برای بابک موقعیتی بود که فارغ از زندگی پرهیاهوی بیرون، بهتر و با آرامش بیشتری به آرزوهای خود بیندیشد. افکار و آرزوهایی که حتی با وجود شکست هایی که در مسیر زندگی متحمل شده بود نمی توانست لحظه ای به آن ها فکر نکند.

شکل گیری ایده ی آیس پک

پس از رضایت گرفتن از شاکی ها و آزاد شدن از زندان چند کار دیگر را نیز امتحان کرد که موفقیت چندانی به دست نیاورد. تا این که با یکی از دوستانش به کشور چین سفر کرد، در یکی از رستوران های آنجا آبمیوه ای خورد که نحوه ی سرو آن فکر بابک را به شدت مشغول کرد. یک لیوان دردار که از وسط آن یک نی برای نوشیدن وجود داشت. در آن زمان هرگز چنین لیوانی در ایران وجود نداشت. دوست بابک دستگاه ساخت آن را از چین خرید و باهم به ایران بازگشتند.

تمام فکر و ذهن بابک بختیاری تا مدت ها به این موضوع مشغول بود که چه محصول دیگری را می توان با این لیوان تولید کرد. تا این که یکی از خاطرات دوران کودکی به کمکش آمد. بابک زمانی که بچه بود، وقتی مادرش برای او بستنی می خرید، آن را در لیوانی می ریخت و آن قدر هم می زد تا رقیق شود. سپس چند عدد اسمارتیز به آن اضافه می کرد و آن را سر می کشید.

دوستان عزیز، شکل گیری ایده ی بستنی آیس پک از یادآوری خاطره ی کودکی بابک بختیاری شروع شد. سپس با کمک وام و مقداری پول قرضی یک مغازه در شمال تهران میان دو بستنی فروشی بزرگ و معروف اجاره کرد. سپس روی یک تابلوی بزرگ بر سر در مغازه نوشت «شعبه مرکزی آیس پک»! آیس پک به معنی بستنی بسته بندی شده می باشد.

دستاوردهای بزرگ بابک بختیاری

بابک بختیاری پس از راه اندازی برند آیس پک در سن بیست و نه سالگی نه تنها موفق شد تمام سیصد میلیون تومان بدهی خود را پرداخت نماید، بلکه مبلغی حدود پنج میلیارد تومان سود به دست آورد. البته شایان ذکر است که ایشان کسب و کارهای شکست خورده ی قدیمی خود را مجدداً احیا کرده و در زمینه ی رستوران داری و فروش مبلمان نیز به موفقیت های بزرگی رسیده اند.

دوستان عزیز این نکته ی مهم را همواره به یاد داشته باشید که هر شکست یک تجربه ی طلایی برای رسیدن به موفقیت می باشد؛ بابک بختیاری نیز از تمام این شکست ها برای رسیدن به موفقیتی بزرگ یک پل محکم ساخت. او با تکیه بر توانایی های خود، پس از هر شکست با قدرت بیشتری روی پاهای خود ایستاد و باانگیزه و قدرت بیشتری در جهت رسیدن به اهداف و آرزوهای بزرگ خود حرکت کرد.

بابک بختیاری عوامل موثر در ایجاد یک کسب و کار را تخیل و رویاپردازی، باور شخص کارآفرین در به انجام رساندن ایده ی خود، برنامه ی ریزی کامل، شروع به کار و تلاش و هدف می داند.

 

برای عضویت در خبرنامه میلیاردر ، نام و ایمیل خود را وارد کنید .
من با این شرایط و ضوابط موافق هستم

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید