وبلاگ

احد عظیم زاده تاجر مولتی میلیاردر فرش

احد عظیم زاده یکی از بزرگ ترین کارآفرینان ایرانی است که سلطان تجارت فرش نام دارد. او هم اکنون یکی از بزرگ ترین تاجران فرش در سطح دنیا می باشد و دارای ثروت و شهرت فراوانی است.

این تاجر موفق و میلیاردر خودساخته، تمام ثروت و دارایی خود را از صفر، با رنج فراوان و تلاش خود به دست آورده است.

دوران کودکی

دوران کودکی هر فرد مسلما نقش بزرگی را در آینده ی او خواهد داشت ، به طوری که می توان این نقش را در گذشته ی هر فردی جستجو کرد. قسمت زیادی از باورها و اتفاقاتی که بعدها برای انسان به وجود می آید، به علت رخداد یا پدیده ای است که در گذشته متوجه آن فرد شده است. احد عظیم زاده هم از این قاعده مستثنی نیست و کودکی سخت و به نوعی عجیب را پشت سر گذاشته است.

احد عظیم زاده در سال ۱۳۳۶ در روستای اسفنجان از توابع شهرستان اسکو واقع در آذربایجان شرقی به دنیا آمد. یک روستای دور افتاده که عاری از هرگونه امکانات مانند آب و برق بود.

تمام مشکلات احد درست زمانی شروع شد که قرار بود وارد مدرسه شود و به تحصیل بپردازد، همین موقع بود که یکی از سخت ترین اتفاقات زندگی برایش اتفاق افتاد. در اولین سالی که وارد مدرسه شد، یعنی زمانی که تنها ۷ سال داشت، پدرش را از دست داد و مجبور شد سال های بعد زندگی خود را با شرایط سختی ادامه دهد.

در آن روزها وضعیت مالی آن ها به قدری بد بود که تنها دو روز از سال را می توانستند برنج بخورند! به همین دلیل احد مجبور شد از همان سن وارد بازار کار شود. او روزها قالی می بافت و شب ها پس از تمام شدن کار، مشغول درس خواندن می شد.

او همیشه در کودکی علاقه داشت خلبان شود یا به مردی بسیار ثروتمند تبدیل شود.

وقتی ۱۳ ساله بود، قالی ها و پشتی های بافته شده را بر دوش خود می گذاشت و به اسفنجان و اسکو می برد، تا آن ها را بفروشد. در آن زمان سود زیادی از این کار به دست نمی آورد؛ چون سود او از فروش هر قالی تنها یک یا دو تومان بود، ولی باوجود شرایط سختی که داشتند مجبور بود این کار را انجام دهد.

آغاز فعالیت حرفه ای

احد عظیم زاده پس از پشت سر گذاشتن شرایط سختی که در کودکی داشت و سود ناچیزی که به دست می آورد، با کمک تجربه هایی که در گذشته داشت و چشیدن طعم سختی هایی که هرلحظه او را قوی تر کرده بود، فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد.

او با پشتکاری که داشت هرگز حاضر نبود، از فعالیت و ایستادن در برابر مشکلات شانه خالی کند، او با همین سود کم موفق شد ۲۰ هزار تومان پس انداز کند. چون می خواست به آرزوی دوران کودکی خود یعنی پولدار شدن برسد. بنابراین به فکر افتاد که یک کارگاه فرش بافی راه اندازی کند.

نیاز به سرمایه ی بیشتری داشت به همین دلیل به پسرعموی پدرش مراجعه کرد و از او خواست ۲۰ هزار تومان به او قرض دهد. ۶۰ هزار تومان دیگر هم از بانک وام گرفت و با پس اندازی که داشت مجموعا ۱۰۰ هزار تومان سرمایه جمع آوری کرد.

پس از به دست آوردن این سرمایه تصمیم می گیرد تا راهی پیدا کند تا از کشور خارج شود و کار خود را با صادرات آغاز کند. اما مشکل اینجا بود که در آن زمان تازه انقلاب شده بود و تا دو سال به هیچ کس برای خروج از کشور پاسپورت نمی دادند و مشکل دوم هم این بود که زبان خارجی بلد نبود!

سرانجام موفق می شود به شهر هامبورگ در آلمان سفر کند، چون شنیده بود که آلمان بهترین کشور برای تجارت فرش است. بعد از آن به فروشگاه های مختلف فرش و سالن های مختلف در شهر هامبورگ سر می زند، تا بتواند ایده های جدیدی را دریافت کند. در آن جا اطلاع پیدا می کند که بسیاری از ثروتمندان برای خرید فرش به سوئیس می روند، برای همین تصمیم می گیرد به سوئیس سفر کند.

در همان جا بود که فردی در ژنو به او ایده ی بافتن فرش گرد را داد، زیرا فرش گرد بسیار پرطرفدار است. به همین منظور به روستای خود بازمی گردد و با سرمایه ای که برایش باقی مانده بود، تصمیم می گیرد جایی را اجاره کند و به صورت نقد و اقساط دستگاه هایی را برای بافت فرش تهیه کند.

عظیم زاده به روستا برمیگردد و ساختمانی را اجاره می کند. ابریشم و دستگاه بافندگی فرش را با نسیه می خرد و شروع به بافت فرش گرد می کند. ابتدا فرش ها رو به بازارهای بزرگ می برد، طول نمی کشد تاجران آلمان فرش ها را از بازار جمع آوری می کنند و دنبال بافنده می گردند، در نهایت پای تاجران به روستای عظیم زاده باز می شود.

اولین قرار داد 

اولین تاجر با پیش پرداخت 6.5 میلیون تومانی اولین سفارشات رو به عظیم زاده می دهد، کم کم پای دیگر تاجران باز می شود و صادرات به کشورهای آلمان، ایتالیا، سوئیس، بلژیک شروع می شود.

عظیم زاده حالا با سرمایه خود به کشورهای مختلف سفر می کند تا از طرح ها و الگوهای مورد علاقه هر کشور ایده برداری کند و با تلفیق با نقش و نگار ایرانی فرش های مورد سلیقه آنها را عرضه کند.

فقط فرش کافی نیست!

احد عظیم زاده پروژه ی عظیم «قو الماس خاورمیانه» را در سلمان شهر مازندران با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیارد تومان بنا کرد. این برج های دوقلوی ۲۵ طبقه ای، از بهترین و مرغوب ترین مصالح ساختمانی و با جدیدترین متدهای مهندسی طراحی و ساخته شده اند. هدف او از راه اندازی این پروژه تنها کارآفرینی بوده و دیگر به دست آوردن پول برایش هیچ جذابیتی ندارد.

حامی یتیمان

هم اکنون خیر نمونه کشور است و جز کارآفرینان برتر می باشد.

او که خود یتیم بزرگ شد حالا بالای 1700 نفر از بچه های یتیم را زیر پوشش قرار داده و می گوید با خودم پیمان بستم تا عمر دارم هر ساله 100 بچه به آنها اضافه کنم.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید